Alpinizm przemysłowy

Alpinista Przemysłowy

Alpinizm przemysłowy, również “dostęp linowy”  – rodzaj pracy na wysokości w podwieszeniu lub w podparciu, który wykształcił się poprzez wykorzystanie technik wspinaczkowych i jaskiniowych do pracy.

Typowe prace wykonywane tą metodą:

przegląd i malowanie naftowych platform wiertniczych,
mycie okien, naprawy fasad, utrzymanie świateł ostrzegawczych wysokich budynków,
konserwacja anten, konserwacja masztów linii przesyłowych (telekomunikacyjnych i energetycznych).
Najbardziej znanym na świecie systemem pracy w dostępie linowym jest IRATA (Industrial Rope Access Trade Association – Stowarzyszenie Alpinizmu Przemysłowego). IRATA powstała pod koniec lat osiemdziesiątych z inicjatywy kilku wiodących przedsiębiorstw, zaangażowanych w wykorzystywanie technik dostępu linowego do celów przemysłowych. Głównym celem IRATy jest zapewnienie, by wszelkie prace związane z dostępem linowym podejmowane przez członków IRATA wykonywane były w sposób bezpieczny i zgodny z najwyższymi branżowymi standardami. Co za tym idzie nadrzędnym celem jest wyeliminowanie błędów i wypadków przez określenie zasad bezpieczeństwa i jakości pracy.

W Polsce w 2009 roku powstała Organizacja Techników Dostępu Linowego (OTDL), która uwzględnia obowiązujące przepisy prawa polskiego oraz norm europejskich w zakresie pracy na wysokości.

Organizacje dostępu liniowego w wybranych krajach: Japonia – Tokushu Kosho Gijutsu; Hiszpania – ANETVA; Niemcy – FISAT; Norwegia – SOFT; Nowa Zelandia – IRAANZ; Południowa Afryka – SAIRAA (RAFAA); Stany Zjednoczone – SPRAT; Wielka Brytania – IRATA.

1 thought on “Alpinizm przemysłowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *